Списание "Интелектуална собственост и бизнес", брой 6, 2024 г. (Стр. 116 - 120)


Г-н Йордан Политов е юрист и експерт в областта на интелектуалната собственост.

1. Моля, разкажете ни повече за Вашата ОКУП  - кратко представяне

Сдружение САПЗАПА - България, е вписано със заповед на Министъра на културата в Регистъра на организациите за колективно управление на права (ОКУП), съгласно ЗАПСП, като регистрирана ОКУП на архитекти-проектанти. В правоспособността на Сдружението попада колективното управление, включително защитата на авторски права върху целия спектър от произведения отнасящи се до архитектурата, в това число построени сгради и техните проекти.

Сдружение САПЗАПА предоставя консултации по чл. 15, ал. 2 от ЗАПСП при отправено искане от всеки собственик на сграда или друго съоръжение преди извършване на промените в произведението на архитектурата (напр. при преустройство). На основание чл. 24, ал. 1, т. 15 от ЗАПСП Сдружение САПЗАПА задължително съгласува предварително всяко свободно използване на сграда - произведение на архитектурата, или на план на такава сграда с цел реконструкцията й (напр. при основен ремонт).

2. Какви са основните проблеми и предизвикателства, които българските архитекти срещат в своята дейност по отношение на правата на интелектуална собственост?

Архитектите-проектанти трудно се ориентират при упражняването на авторските им права върху произведения на архитектурата, както при сключването на договори за възлагане на проектиране, така и при защитата от нарушение.

Отделно от това сред представителите на държавната и местната власт (ведомства, общини и др., които са най-честите възложители на строителството) съществува неразбиране по отношение на правата на интелектуална собственост на архитектите. Постоянна практика, например, е да се предоставя за попълване от архитект декларация, че "се отказва" от авторските си права върху даден проект/обект, което е в пълно противоречие със ЗАПСП.

Това налага както промяна в практиката на общините, административните органи (напр. ДНСК) и на съда, така и известни законодателни промени в ЗАПСП, ЗУТ и ЗОП. В тази връзка съществува и остра необходимост от обучения на лицата, вземащи решения в съответните институции, за разяснение на основните понятия свързани с авторските права върху произведенията на архитектурата.

3. Какви са приоритетите пред Сдружение САПЗАПА за следващата година?

Сдружение САПЗАПА ще продължи да разяснява и защитава пред обществото и компетентните държавни и общински органи същността на авторското право върху произведенията на архитектурата и произтичащите от тях задължения на всички ползватели на тези произведения, и ще продължи да полага усилия за издигането на престижа на архитектите-проектанти в инвестиционното проектиране.

4 Моля, разкажете ни повече за Вашият опит.

Първите си стъпки в областта на интелектуалната собственост направих в периода от 2006 до 2010 г. като юрисконсулт и експерт по индустриалната собственост в Патентно ведомство. Работих последователно в правен отдел и в отдел международна дейност, като изготвях актове на председателя на ведомството, осъществявах процесуално представителство пред съда и участвах в международни и европейски проекти. Преминах специализирано обучение на Европейското патентно ведомство и успешно положих пред Патентно ведомство двата изпита за представител по индустриална собственост - в областта на марките и промишлените дизайни, и в областта на изобретенията и полезните модели.

От 2010 г. в продължение на 10 години осъществявах професионална дейност на адвокат и представител по индустриална собственост, а от средата на 2020 г. и в момента съм правен консултант и съветник. Практиката ми обхваща както въпроси свързани с търговките марки и промишлените дизайни, така и с авторските права и патентите за изобретения. Акцент в дейността ми са също преговорите и изготвянето на различни договори и споразумения.

Опитът ми е базиран на водените през годините стотици съдебни дела, изготвените хиляди проекти на договори и становища, множеството извършени експертни патентни проучвания, проучвания за марки, подадени заявки, участия в специализирани производства, като и добрата комуникация с клиентите (част от проектите, по които съм работил са достъпни на моят личен сайт - https://www.politov.eu ).

5. Какви са основните проблеми и предизвикателства, които българските предприятията и творците срещат в своята дейност по отношение на правата на интелектуална собственост?

Основните проблеми и предизвикателства на предприятията, авторите и изобретателите са свързани с достъпа до професионална и навременна помощ от опитни експерти на разумна цена, както и осведомеността им относно интелектуалната собственост и нейното управление.

6. Какви са приоритетите пред Вас за следващата година?

Намерението ми е да продължа да популяризирам въпросите на авторското право сред българските архитекти, включително чрез Сдружение "САПЗАПА".  Също така смятам да обединя усилия с други колеги - опитни юристи в областта на интелектуалната собственост, с цел разширяване на възможностите за оказване на правно съдействие и на портфолиото от проекти.